SAAKP
MÉDIÁ
TLAČOVÁ SPRÁVA SAAKP
NEBOJTE SA, DOBRE BUDE – PRÍBEH PRE TISÍC A ŠESŤ ĽUDÍ
Slovenská Asociácia Akvaparkov, Kúpalísk a Plavární (SAAKP) reaguje na pilotný projekt Úradu verejného zdravotníctva zameraný na bezpečné prevádzkovanie športových hromadných podujatí.
„SAAKP víta pilotný projekt ÚVZ, ktorý umožní za prísnych epidemiologických podmienok návrat fanúšikov vybraných profesionálnych súťaží na tribúny.“- informuje Mgr. Gabriel Somogyi, prezident SAAKP.
Z vyhlášky ÚVZ č. 196 vydanej 26.4 vyplýva, že počet divákov nesmie prekročiť 25% celkovej kapacity na sedenie, maximálne je možné do hál a štadiónov umožniť vstup 2 000 fanúšikom v exteriéri a 1 000 v interiéry. Cieľom je overiť si v praxi efektivitu nastavených podmienok a použitia rôznych druhov testov vo vzťahu k riziku šírenia COVID-19 na hromadných podujatiach.
Obdobný projekt sa uskutočnil v Marci 2021 v Barcelone na vzorke 5 000 osôb počas koncertu kapely Love of Lesbians.
Koncert sa konal vo viacúčelovej športovej hale a predbežné výsledky nepreukázali šírenie COVID-19 počas koncertu.
„Nič nenasvedčuje tomu, že by počas akcie došlo k prenosu koronavírusu“- uviedol epidemiológ Josep Maria Llibre.
„Je možné uvoľniť obmedzenia a to vrátane kultúrnych podujatí, ktorých organizovanie je potrebné obnoviť“- uviedol zástupca starostu Barcelony Jaume Collboni.
„Okrem športových podujatí by sme sa mali zamerať aj na ostatné sféry kultúrneho a spoločenského života a otvoriť tak tému likvidačných podmienok pre rekreačné kúpeľníctvo.“ – dopĺňa Peter Kolenčík, 1. viceprezident SAAKP.
Na Slovensku počet osôb zaočkovaných vakcínou presiahol 1 milión, počet neaktívnych prípadov, respektíve osôb ktoré COVID-19 prekonali atakuje hranicu 650 000 osôb.
„Postupne prichádza k uvoľňovaniu epidemiologických opatrení pre jednotlivé odvetvia a prevádzky, čo samozrejme oceňujeme. Okrem otvorenia obchodov a služieb sme sa 19.4.2021 dočkali aj otvorenia bazénov … pre maximálne 6 osôb! Pre väčšinu prevádzok rekreačného kúpeľníctva ekonomický nezmysel, zároveň však holá realita.“ – uvádza Ľudovít Lebó, 2. viceprezident SAAKP.
„Musíme konštatovať, že Vláda vonkoncom neplní slogan očkovacej kampane „Vakcína je sloboda“ a naďalej neumožňuje očkovaným a osobám, ktoré COVID-19 prekonali plnohodnotný prístup k službám a regenerácii. Odborníci čoraz viac upozorňujú na dopady pandémie na psychické a fyzické zdravie populácie. Faktom je, žeplávanie a pobyt v termálnej vode má mnoho výhod pre fyzické a duševné zdravie. Nastavme korektné podmienky pre všetky prevádzky a podujatia a nepíšme tak príbehy pre tisíc a šesť ľudí.“– zhodujú sa členovia prezídia SAAKP.
Zahraničné štúdie poukazujú, že riziko nákazy pri pobyte v bazéne je veľmi nízke a nebolo preukázané, že by sa SARS-Cov-2, vírus ktorí spôsobuje COVID-19 mohol šíriť prostredníctvom bazénových vôd. Štúdia Anglických virológov z Imperial College London uvádza, že riziko prenosu počas plávania je veľmi nízke. Dokonca dospeli k názoru, že voda v bazéne môže za správnych podmienok „deaktivovať“ vírus COVID-19 a to iba za 30 sekúnd. – Informovala o tom spoločnosť Swim England na svojom portáli, ktorá na danom výskume úzko spolupracovala s detským plaveckým podnikom Water Babies a Royal Life Saving Society UK. Štúdiu zameranú na vodu v bazéne uskutočnili poprední virológovia a odborníci, ktorí sa zaoberajú respiračnými vírusmi. Ich úlohou bolo zistiť, aké účinky má voda v bazéne na SARS-CoV-2 pri rôznych hodnotách chlóru v bazéne a PH.
Výskum preukázal, že v chlórovanej vode sa znížila infekčnosť vírusu o viac ako 1 000-krát v priebehu 30 sekúnd – informoval o tom národný riadiaci orgán pre plávanie v Británii Swim England. Profesorka Wendy Barclay z Imperial College uviedla, že sa tieto experimenty uskutočnili vo vysoko výkonných laboratóriách v Londýne:
„Zmiešaním vírusu s vodou z bazéna, ktorú nám dodal tím Water Babies, sme zistili, že vírus neprežíva vo vode z bazéna.“Dodáva, že riziko nakaziť sa vírusom, ktorý by sa mohol dostať do bazéna od infikovanej osoby, je zanedbateľné. „Bazény môžu byť bezpečným prostredím, ak sa prijmú vhodné opatrenia.“
*Zistenia ešte neboli publikované v odbornom časopise.Vzhľadom na uzatvorenie akvaparkov, kúpalísk a plavární od 15.10.2020 nie je možné tvrdiť, že tieto prevádzky mali vplyv na šírenie vírusu v období December 2020 až Apríl 2021.
„Upozorňujeme, že je nevhodné, aby sme individuálnu rekreáciu, medzi ktorú určite návšteva kúpaliska, akvaparku či hotelového rezortu patrí, škatuľkovali ako hromadné podujatie. Považujeme za absurdné, že keď uzatvorené vlaky a autobusy môžu byť plné až preplnené, prevádzky rekreačného kúpeľníctva s mnohohektárovými rozlohami a s desiatkami zamestnancov majú fungovať pre čarovných 6 návštevníkov. SAAKP už pred vlaňajšou letnou sezónou vypracovala súbor opatrení, dodržaním ktorých zariadenia rekreačného kúpeľníctva dokážu fungovať bezpečne. ÚVZ ponúkame pomocnú ruku pri navrhovaní projektu naštartovania rekreačnej sezóny.“ – dodáva Somogyi.
Tlačová správa zahŕňa informácie použité v článku:
https://www.dailymail.co.uk/sciencetech/article-9465679/Health-Swimming-pool-water-inactivate-COVID-19-virus-just-30-SECONDS-study-finds.html
Viac info k výsledkom pokusného koncertu v Barcelone:
https://spravy.rtvs.sk/2021/04/barcelona-hlasi-dobre-spravy-pri-pokusnom-koncerte-sa-zrejme-nikto-nenakazil/
Pomôže Vláda topiacim sa prevádzkam rekreačného kúpeľníctva?